BAŞARIYA GİDEN YOL

Başarı, 7’den 70’e dillerden düşmeyen bir kelimedir. Ağızdan çıkması çok kolay, gerçekleştirilmesi imkansız olmasa da zor bir süreçtir. Bu süreci zora sokan ise çoğu konuda olduğu gibi insandır, yani bizleriz.

Başarının bir yolculuk olduğunu unutup, onu bir amaç olarak gören, bu amaç uğruna her yol mubahtır diyen kimselerdir, başarı elde etmeyi zorlaştıran veya gündelik başarılar bu tarz düşüncenin sonucudur.

Sahi, Başarı nedir? Bu sorunun cevabını bulabilen var mıdır?

Oysa ki, sözlük anlamı oldukça net ve açıklayıcıdır. Başarı, belirlenen hedeflere ulaşmaktır. Bizleri karışıklığa sürükleyen başarısız olduğumuz hissine kaptıran da bu anlamdır. Çünkü biz hedef koyma aşamasına geldiğimiz zaman hep zirveyi düşünüyoruz. Peki o zirveye çıkacak, çıktığımız zaman da orada kalacak donanıma sahip miyiz?

Gelin Başarıya Giden Yolu Beraber Bulalım..

Başarıya Giden Yola sapmak için önce tabelalara doğru bakmamız gerekir. Yani, önce doğru hedefler koymamız lazım, koyduğumuz bu hedefler tamamen bize özgü, kendi kapasitemize uygun olması gerekir. Başkalarının elde ettiği, hayalini kurduğu, bulunduğu mevkilere imrenerek hedef koyarsak, çıkmaz sokağa girdiğimizi bilmek gerekir ve bu yolun çıkışı da bize zaman kaybettirecektir.

Kendimizi, sınırlarımızı, kapasitemizi, limitlerimizi ve en önemlisi neyi, nasıl istediğimizi ve bu limitleri nasıl aşabileceğimizi öğrenmeliyiz. Kısaca, kendi iç sesimize kulak vermeliyiz. Bu aşamayı atladıktan sonra başarıyı elde etmek ve sürdürülebilirliğini sağlamak çok daha kolay olacaktır.

Başarıya giden yola sapmak için bir soru sormuştum, başarı nedir?

Aslında bu sorunun cevabı sizde, çünkü bu sorunun tek ve mutlak bir cevabı olamaz. Dünya’da yaşayan ne kadar insan hatta canlı varsa, başarının da o kadar anlamı var demektir.

Konu daha da karışmadan örneklendirelim isterseniz;

Bir aslan düşünün, aç kalmış, avlanması gereken bir aslan. Bu aslanın hayatını devam ettirebilmesi için avlanması gerekir ne zamanki o aslan avını yakalar işte o başarılı bir aslandır. Örneğin; okyanusları geçmeyi kendine hedef koyan ve başaran birini düşünelim. Evine sağ salim dönebilmek için , ne zorluklar, fedakarlıklar, riskler almıştır ve sonuç olarak bu zorlu mücadeleyi evine dönerek başarılı kılmıştır. Öte yandan yelkenli tekne kullanmayı yeni öğrenen küçük bir çocuğu düşünelim, onun için iskota tutmak, tramola(manevra) yapmak başarıdır.

Örneklendirmeleri çoğaltabiliriz, hayatın her noktasında böyle hikayeleri duyarız, dediğim gibi başarı kişiye özgüdür.

Yeter ki gerçekten istediğimiz, ulaşabileceğimiz ve ulaştığımız noktayı koruyabildiğimiz, bizi heyecanlandıran hedefler koyalım.

BAŞARIYA GİDEN YOLDA, BAŞARILAMAYACAK BAŞARI YOKTUR.

Saruhan Çinay

<< Geri Yeni Yorum Ekle
TsdSZ
2021/05/20 07:16:24
Actual trends of pills.

Medication information for patients. Drug Class.
<a href="https://norvasc4u.top">how to buy generic norvasc</a> in USA
Everything what you want to know about medicine. Get information now.
1 toplam öğe
Yeni Yorum Ekle
İsim*
Konu*
Yorum*
Lütfen resimde gördüğünüz doğrulama kodunu girin.*
Resmi yeniden yükle