YELKEN SPORUNDA BAŞARI


             
Spor’ da özellikle yelken sporunda istenilen hedefe ulaşmak, koyulacak hedefin ulaşılabilirliği, gerçekliği, izlenecek yolu yola çıkmadan net bir şekilde belirlemek gerekir. Bu adımları atabilmek için yönetim ve teknik heyetin aynı hedefte ve aynı tempoda çalışması gerekir.

Burada dikkat edilmesi en önemli nokta ise yönetim kadrosunun, teknik heyetin karar ve işleyişine çok fazla karışmamasıdır. Yönetimin, teknik heyetin üzerindeki bir kurul olarak sunulan raporları denetlemek ve yeri geldiği zaman olaya müdahale etmesi gerekmektedir. Bu birlikteliğin, uzun bir yolculuk olduğunu unutmamak gerekir ve başarı için en önemli olgunun istikrar olduğu da unutulmamalıdır.

Yelken Kulübünün, başarıya ulaşması için, öncelikle yelken sporundaki misyon ve vizyonunu belirlemesi gerekmektedir. Bu kavramlar belirlendikten sonra somut bir hedef seçilmesi gerekir. Yelken sporunda başarı çeşitli şekilde olabilir. Alt yapıdan sporcular yetiştirerek 3 – 5 sene içerisinde ulusal yarışlarda adından söz ettirebilecek bir kulüp olabilir, sporcu transfer ederek olimpik sınıfta ülkemizi olimpiyatlarda temsil etmesi sağlanabilir, yelken yaz kampları kurarak büyük kitlelere yelken sporunu tanıtabilir, yatçılık sınıfına girerek hem şirket çalışanlarına bir aktivite, hem de İstanbul-bodrum gibi yerlerde yat sınıfında yarışarak, firmanın reklamını yapıp hem de ödüller kazanabilir.

Hedeflenen başarının adını koymak, bu yolda atılacak en büyük adımdır. Çünkü, bu karardan sonra hedefe ulaşılacak gerekli bütçe ortaya çıkacaktır. Bu bütçe doğrultusunda koordinatör ve antrenörlük görevini yapacak uygun ve eğil kişiler bulunacaktır. İşin başında olacak koordinatör, belirlenen bütçeyi ve ekibini yöneteceği için bu kararın da doğru verilmesi gerekir.

Yukarıda yazanlara bakıldığında aslında bir zincirden bahsediyoruz. Bu zincirin her halkası önemlidir, eğer bir halkayı ufak görüp yeteri kadar değerli görmez isek, zincir kopacağı için ucundaki ağırlık yerle bir olacaktır. Bu sebeple, öncelikle zincirin ucundaki ağırlığı yani hedefi belirleyip bunu taşıyabilecek zincir halkalarını yani izlenecek adımları doğru atmak gerekir.

<< Geri Yeni Yorum Ekle
0 toplam öğe
Yeni Yorum Ekle
İsim*
Konu*
Yorum*
Lütfen resimde gördüğünüz doğrulama kodunu girin.*
Resmi yeniden yükle