EĞİTİM ve SPOR

                                         

Çocukken, gençken ve yetişkin bireyler olduğumuzda duyduğumuz ve ülkemizde bir türlü çözümü bulunamayan ve gün geçtikçe çözümü daha da zorlaşan bu iki kavramı ele alacağım.

Eğitim ve spor, birbirine o kadar içli – dışlı olmasına rağmen, günümüzde bu iki kavramın, aynı cümle içerisinde kullanılması bile neredeyse imkansıza yakın duruyor.

Eğitim ve spor, doğum ile başlayıp , insan ömrünün sonuna kadar süren iki süreçtir.

İnsan, dünyaya geldiği andan itibaren eğitilmeye başlar. Bebeklik döneminde; bakar, duyar, algılar ve konuşur. Ağlar, acıkır, susar ve uyur. Tüm bunları çevresini izleyerek ve yakın çevresinden aldığı eğitim sayesinde yapar. Zaman ilerledikçe büyür ve eğitimini; okulda, dershanede, üniversitede, iş hayatında, sosyal yaşantısında ve evlilik yaşantısında devam ettirir. Eğitim süreci, insan ömrü sona erene kadar devam eder.

Spor’ da aynı şekilde bebeklik döneminde başlar ve bir ömür boyunca devam eder. Bir bebek düşünün, henüz yürüyemiyor, ama emekleyerek hedefi olan yürümek için gayret gösteriyor ve mesafe kat ediyor. Emeklemek, o yaş dönemi için yapılabilecek en ağır spor değil midir?

Ufak yaşlarda beraber götürdüğümüz bu iki kavramı, ne yazık ki bir süre sonra ayırmak durumunda kalıyoruz. ‘Ya eğitim, Ya spor’ cümlesi yerine ‘Hem eğitim, Hem spor’ diyemiyoruz. Bizi bu yol ayrımına, tercih yapmaya kim zorluyor? Cevap oldukça basit ‘EĞİTİM SİSTEMİ’…

Evet, eğitim sistemimiz mükemmel değil, sınav sistemine dayalı bir müfredatımız olduğu içinde öğrenciler sürekli bir sınav hazırlığında ve telaşındalar. Yalnız, çocuklarımızın zihinlerini çalıştırmaya teşvik ederken, bedenlerini hareketsizliğe sürüklüyoruz. Spor sayesinde stresten uzak kalmalarını engelliyoruz, sporun aynı zamanda zihinsel bir aktivite olduğunu unutuyoruz.

Bu tercihler yüzünden birçok başarılı ve istekli sporcu, spordan uzaklaşıyor. Oysaki imkan tanınsa ve yol gösterilebilse, eğitim ve sporu birlikte yürütebilen istisna çocukların yanına geneli ekleyebiliriz. İşte o zaman ülkemizin geleceği emin ellerde olacaktır.

Yazımı, özetler nitelikte olan ve çok beğendim bir söz ile bitirmek istiyorum.

SAĞLAM KAFA, SAĞLAM VÜCUTTA BULUNUR. TÜRK ATASÖZÜ

<< Geri Yeni Yorum Ekle
0 toplam öğe
Yeni Yorum Ekle
İsim*
Konu*
Yorum*
Lütfen resimde gördüğünüz doğrulama kodunu girin.*
Resmi yeniden yükle