http://spor.haberler.com/yelken-milli-takimi-mersin-de-kampa-girdi-4560706-haberi/ 2013

Yelken Milli Takımı Mersin'de Kampa GirdiMersin'de gerçekleştirilen 'Yelken Federasyonu Kupası Yarışları'nın ardından başarılı olan sporcular Milli Takım'ın aday kadrosuna alındı.

Bu yıl 19-23 Nisan tarihleri arasında Mersin'de gerçekleştirilen 'Yelken Federasyonu Kupası Yarışları'nın ardından başarılı olan sporcular Yelken Türk Milli Takımı'nın aday kadrosuna alındı. Aday kadro Mersin'de kampa girdi. Kadroya alınan sporcuların içerisinden 4 sporcu, Akdeniz Oyunları'nda yarışmak üzere seçilecek.


Dün Marina Yat Limanı'nda kampa giren Yelken Milli Takımı, günde tek idman yapıyor. Milli Takım antrenörleri Mert Kara Kaplan, Burçin Yılmaz ve Saruhan Çinay nezaretinde günde yaklaşık 3 saat antrenman yapan sporcular, Akdeniz Oyunları'nda yarışmak için kıyasıya mücadele veriyorlar.


Antrenman öncesi İHA muhabirine açıklamalarda bulunan Milli Takım Antrenörü Saruhan Çinay, 19-23 Nisan tarihleri arasında yaklaşık 350 sporcunun katılımıyla Yelken Federasyonu Yarışları'nı Mersin'de gerçekleştirdiklerini hatırlatarak, "4 gün süren bir yarış süreci gerçekleştirdik. Hava koşulları olarak zorlu bir hava koşulu bizi Mersin'de karşıladı. Ama faaliyet ve program olarak gayet güzel bir organizasyon gerçekleşti. Başarılı olan sporcular ödüllerini kazandılar ve ardından Milli Takım kamp programına dahil oldular. Şu anda Milli Takım aday kadrosu çalışmalarını Mersin şehrinde gerçekleştiriyor. Oldukça keyifli antrenmanlar gerçekleştirmeye bugün itibariyle başladık" dedi.
Mersin'e uzun zamandır yelken faaliyeti yapmak için gelmediklerini belirten Çinay, "Mersin halkı bizi oldukça sıcak karşıladı. Mersin halkına teşekkür ediyoruz.

20-30 Haziran'da Mersin'de gerçekleştirilecek olan Akdeniz Oyunları'ndaki yarış hedef yarışımız olacak. Yani önümüzdeki ilk büyük organizasyon Akdeniz Oyunları. O yüzden de kamp çalışmalarımızı Mersin'de gerçekleştiriyoruz. 5 Haziran'dan itibaren de Yelken Milli Takımı olarak Akdeniz Oyunları'na katılacak sporcularımız burada 15 günlük bir kamp programı gerçekleştirilecek" diye konuştu.


"3 SEÇME YARIŞININ ARDINDAN AKDENİZ OYUNLARI'NA KATILACAK SPORCULAR BELİRLENECEK"


Akdeniz Oyunları'na Türkiye'nin yelken dalında 2 sınıfta katılacağını vurgulayan Çinay, "Toplamda 4 sporcu bu oyunlara katılmış olacak. Yaklaşık 20 kişilik bir aday kadro var. Bu aday kadroda ülke içinde gerçekleştirilen 3 yarış sonucuna göre bu yarışları kazanan sporcular Akdeniz Oyunları'na katılma hakkını kazanacaklar. Şu anda Marmaris dışında bütün yarışları gerçekleştirdik. Marmaris'de 19-23 Mayıs'da gerçekleştirilecek bir seçme yarışımız var. O yarıştan sonra
Akdeniz Oyunları'na katılacak kafile netlik kazanmış olacak" şeklinde konuştu.

Yelken sporunun Türkiye'de çok sağlıklı bilinen bir spor dalı olmadığının altını çizen Çinay, sözlerini şöyle sürdürdü: "Türk halkı genelde spor olarak futbolu biliyor. Onun haricinde amatör branşlara pek fazla ilgimiz yok. Yelken sporu ile ilgili yanlış bir izlenim vardı bu zamana kadar. Genelde belli bir zümrenin yaptığı bir spor olarak biliniyordu ancak

ülkemizin, Bakanlığımızın ve Federasyonumuzun verdiği destekler ve kulüplerimizin üstlendiği misyon doğrultusunda artık yeni başlayan çocuklarımızın tüm masrafları, tüm ekipmanları, tüm tekne donanımları bu kulüpler tarafından temin edilmekte. Bu sayede çocuklar sadece yaz kurslarında, okulların olmadığı tarihlerde yelken eğitimi veren kulüplere giderek yelken sporunu öğrenebilirler. Tüm halkımızı, çocuklarımızı yelken ve denizle barıştırmak, denizle içi içe onları yelken sporu ile tanıştırmayı hedefliyoruz"

Milli Takım sporcularından Deniz Dağdelen ise 2007 yılında yelken sporuna başladığını ifade ederek, "Başlama nedenim aslında babam eski yelkenci o istedi. Bende kabul ettim değişik bir spor olduğu için. Bana çok şey kazandırdı. Arkadaş çevresi yada başka ülkelerdeki insanlarla tanıştık. Okulla birlikte de aslında çok güzel yürütebiliyorum. Biraz zor oluyor ama gerçekten yapılamayacak bir şey değil. Gayet heyecan verici, rahatlatıcı, denizde tek başınasın. Hedefim Avrupa Şampiyonası'nda bu sene derece yapmak" ifadelerini kullandı.

Milli Takım sporcularından Utku Günerer de Türk Milli Takımı adına yaklaşık 250 yarışa katıldığını belirterek, "Şimdiki hedefimiz de Akdeniz Oyunları'nda ülkemizi temsil etmek. 4 gün önce başlayan Federasyon Kupası yarışlarımız vardı o da Akdeniz Oyunları seçmelerinden biriydi. Bundan sonra bir seçme yarışımız daha var. Onla beraber Akdeniz Oyunları'na gidecek kadro belirlenecek. Onun için çalışmalarımızı sürdürüyoruz" diye konuştu. - MERSİN

http://spor.haberler.com/yelken-milli-takimi-mersin-de-kampa-girdi-4560706-haberi/


25 Nisan 2013 11:23

<< Geri Yeni Yorum Ekle
0 toplam öğe
Yeni Yorum Ekle
İsim*
Konu*
Yorum*
Lütfen resimde gördüğünüz doğrulama kodunu girin.*
Resmi yeniden yükle