http://www.yeniasya.com.tr/aile-saglik/uzmanlar-uyusturucuya-karsi-sporu-tavsiye-ediyor_311832

Uzmanlar uyuşturucuya karşı sporu tavsiye ediyor

26 Aralık 2014, Cuma 21:44
İstanbul Marmara Üniversitesi ve Ataşehir Adıgüzel Meslek Yüksekokulu'nda son yıllarda gittikçe yaygınlaşan uyuşturucu kullanımı ve sporculara uyuşturucu ve dopingden nasıl uzak durabilecekleri konusunda yön vermelerine yardımcı olmak amacıyla Dünya Uyuşturucuyla Mücadele Eden Sporcular Federasyonu (DUMESF) ve Türkiye Olimpian Derneği tarafından eğitim semineri ve panel düzenlendi.

İstanbul Marmara Üniversitesi ve Ataşehir Adıgüzel Meslek Yüksekokulu'nda gerçekleşen etkinliklere Dünya Uyuşturucuyla Mücadele Eden Sporcular Federasyonu Onursal Başkanı ve Türkiye Olimpian Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. İbrahim Öztek, Genç iş adamlarından sinema oyuncusu Mehmet Aslan, Dünya Uyuşturucuyla Mücadele Eden Sporcular Federasyonu (DUMESF) Genel Başkanı,Türkiye Olimpian Derneği Üyesi Kaya Muzaffer Ilıcak, Türkiye Olimpian Derneği Genel Sekreteri Dario Porsemay ve 119 kez milli yelken sporcusu olarak ülkemizi uluslararası şampiyonalarda temsil eden. Yelken Milli Sporcu ve Antrenörü Saruhan Çinay konuşmacı konuk olarak katıldı.

İstanbul Marmara Üniversitesindeki konferansa, Dünya Uyuşturucuyla Mücadele Eden Sporcular Federasyonu Onursal Başkanı ve Türkiye Olimpian Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. İbrahim Öztek ve genç iş adamlarından sinema oyuncusu Mehmet Aslan katıldı. Marmara Üniversitesindeki konferans Marmara Üniversitesi Türk Kültürü Kulübü Başkanı Fatih Baş ve yardımcıları tarafından organize edildi.

Dünya Uyuşturucuyla Mücadele Eden Sporcular Federasyonu Onursal Başkanı ve Türkiye Olimpian Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. İbrahim Öztek, uyuşturucu denilince konuya sigaradan başlanması gerektiğini, birayla başlayan alkol alımlarının giderek alkolikliğe dönüştüğünü, tinerle başlayan uyuşturucu kullanımının esrar, eroin, kokain, daha sonra da sentetik uyuşturucuların kullanımı ile insanın kendi eli ile felaketini hazırladığını belirtti.

Öztek, uyuşturucu ile mücadelede; her şeyden evvel ailenin, arkadaşların, okulda öğretmenlerin üzerlerine çok büyük bir görev düştüğünü ifade etti.

Uyuşturucuya karşı en önemli kalkanın spor olduğunu ve anaokulundan itibaren tüm çocukların temel spor dallarına yönlendirilmelerin sağlıklı nesiller yetiştirmenin ana kuralı olduğunu anlattı.

Sinema oyuncusu Mehmet Aslan ise, özellikle son günlerde giderek artan ve kullanım sonrası ölüme neden olan bonzaiye karşı mücadelede iyi eğitimli sivil toplum örgütü üyelerine büyük iş düştüğünü belirtti. Bu maddenin Türk gençliği için yeni bir felaket olduğunu vurguladı.

ATAŞEHİR ADIGÜZEL MESLEK YÜKSEKOKULU PANELİ

İstanbul Ataşehir Adıgüzel Meslek Yüksekokulu Konferans Salonu'nda "Uyuşturucuyla Mücadelede Tek Yol Spor" adlı panel düzenlendi.

Panele, Dünya Uyuşturucuyla Mücadele Eden Sporcular Federasyonu Onursal Başkanı ve Türkiye Olimpian Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. İbrahim Öztek, Dünya Uyuşturucuyla Mücadele Eden Sporcular Federasyonu (DUMESF) Genel Başkanı, Türkiye Olimpian Derneği Üyesi Kaya Muzaffer Ilıcak, Türkiye Olimpian Derneği Genel Sekreteri Dario Porsemay ve 119 kez milli yelken sporcusu olarak Türkiye'yi uluslararası şampiyonalarda temsil eden yelken milli sporcu ve antrenörü Saruhan Çinay konuşmacı konuk olarak katıldı.

Prof. Dr. İbrahim Öztek alkol, uyuşturucu ve bonzai gibi kötü alışkanlıkların zararları ve insanlar üzerindeki etkilerinden bahsederek, bu maddelerden nasıl uzak durulması gerektiğini ve sporun önemini dile getirdi.

Dario Porsemay öğrencilerin fikir ve düşüncelerini alarak sorularını cevaplarken milli sporcu ve Antrenör Saruhan Çinay sporla ilgili hayat deneyimlerini anlattı.

Kaya Muzaffer Ilıcak sporun faydaları, sporun insana kattığı fayda ve kazanımları, dopingin sporun ve sporcunun en büyük düşmanı olduğunu anlattı. Dünya Uyuşturucuyla Mücadele Eden Sporcular Federasyonu'nun (DUMESF) dünyada ve Türkiye'de ilk ve tek kurulan federasyon olduklarını amaçlarının, kötü alışkanlıklardan uzak sağlıklı nesiller yetişmesi için ailelerin, spor hocalarının ve öğretmenlerin birlikte çalışmaları çocukları erken yaşlarda spora yönlendirilmelerinin son derece önemli olduğu vurgusunu yaptı.

Kaya Muzaffer Ilıcak, federasyonun istikrarlı sporcuları, spor topluluklarını ve aileleri bir araya getirerek uyuşturucuyla savaşta tek çarenin spor olduğunu dünyaya anlattıklarını da belirterek, "Amacımız ’temiz spor, temiz nesil’ olgusunu bütün branşlara ve toplumun her kesimine yerleştirmek." dedi.

Panel sonunda katılımcılara katkılarından dolayı Ataşehir Adıgüzel Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Hüsnü Tolu teşekkür belgesi taktim etti.

<< Geri Yeni Yorum Ekle
0 toplam öğe
Yeni Yorum Ekle
İsim*
Konu*
Yorum*
Lütfen resimde gördüğünüz doğrulama kodunu girin.*
Resmi yeniden yükle