HABERLER
RSS
Mustafa Çakır Avrupa Şampiyonu 2014
2014/10/03 14:06:29Mustafa Çakır Laser Europa Cup Şampiyonu'nun da 87 yarışçıyı Geçip Şampiyon Oldu...

Yelkende bir şampiyonluk haberi de Fransa’nın Martigues kentinde düzenlenen Laser Europa Cup yarışlarından geldi. 

Heybeliada Su Sporları Kulübü’nün sağladığı imkanla yarışlara katılan Mustafa Çakır, 88 rakibini geride bırakarak birincilik kürsüsüne çıktı. Şampiyonada toplam 433 sporcu mücadele etti.


4-9 Nisan tarihleri arasında Fransa’nın Martigues kentinde gerçekleşen ve Türkiye Yelken Federasyonu 2012 takviminde de yer alan Laser Europa Cup yarışlarına Türkiye’den 9 sporcu katıldı. 


TYF’nin Laser Radial sınıfında Kemal Muslubaş antrenörlüğünde gönderdiği 6 kişilik Milli Takım’ının yanı sıra İstanbul Yelken Kulübü’nden 2, Heybeliada Su Sporları Kulübü’nden de bir sporcu şampiyonada kendi imkanları ile yer aldı. 


KUPAYI KUCAKLADI 


Saruhan Çinay’ın antrenörlüğünde Heybeliada Su Sporları Kulübü’nün sağladığı destekle Laser Standart sınıfında farklı ülkelerden gelen 88 rakibi ile 5 yarışlık seri boyunca mücadele eden Mustafa Çakır, 1-7-3-2’lik derecelerle Europa Cup Şampiyonu olarak podyuma çıktı ve kupayı kucakladı. 


Çakır, hatırlanacağı gibi Avustralya Perth’te de ülkemize olimpiyat kotası kazandırmıştı. 

Laser 4.7’de en iyi derecemizi 14’üncülükle İYK’dan Doğa Arıbaş, Laser Radial’de de 46’ncılıkla Onur Özkaya (KSK) elde etti. 


LASER STANDART (Katılan sporcu sayısı: 88)

1. Mustafa Çakır (Heybeliada Su Sporları Kulübü) 

LASER RADIAL (Katılan sporcu sayısı: 220)

046. Onur Özkaya (KSK Yelken Şubesi) -Milli Takım-

056. Fırat Şahin (Gökova Yelken Kulübü) -Milli Takım-

062. Alp Rodopman (FB Yelken Şubesi) -Milli Takım-

082. Mete Sayın (FB Yelken Şubesi) -Milli Takım-

110. İnanç Haliloğlu (KSK Yelken Şubesi) -Milli Takım-

111. Kerim Kaan Ordu (FB Yelken Şubesi) -Milli Takım- 

Laser Radial Tüm Sonuçlar  

LASER 4.7 (Katılan sporcu sayısı: 125)

14. Doğa Arıbaş (İstanbul Yelken Kulübü)

39. Engin Özel (İstanbul Yelken Kulübü) 


Kaynak: TurkSail
 

8 Ağustos 2014 Cuma 12:36:14

http://www.yabantv.com/haber/10040-mustafa-cakir-avrupa-sampiyonu

SPOR VE SAĞLIK KONULU PANEL 2014
2014/10/03 14:04:55

SPOR VE SAĞLIK KONULU PANEL

Türk Olimpian Derneği Başkani Prof.İbrahim Öztek,Genel Sekreter Dario Porsemay, Panelist Saruhan Çinay Ve Sporcumuz Aytunç Lokum, Tarhan Lisesi'nde Düzenlenen Panelde Yaklaşik 300 Öğrenciye Spor Ve Sağlik Konularini İçeren Sunum Yapti.Sosyal Sorumluluk Anlaminda Öğrencilere Ulaşan Antrenör Ve Sporcumuzu Tebrik Ederiz.

May 8, 2014

http://www.hssk.org/index.php/component/k2/item/283-spor-ve-saglik-konulu-panel/283-spor-ve-saglik-konulu-panel

www.marinarehberi.com, Saruhan Çinay, Mayıs 2014
2014/10/03 14:03:27

 

YAZ SEZONU GELİYOR YELKENLER DAHA BÜYÜK BİR ŞEVKLE AÇILIYOR…

2014 senesi yelken sporu ile ilgilenen kişilerin takip edeceği bir çok yarış ve organizasyon ile başladı.

Yelken federasyonunun yönetim değişikliği ile başlayan 2014 senesi, sporcularımızın özellikle yurtdışı yarışlarında başarılı dereceler alması ile devam etti. Yat yarış sezonunun da açılması ile birlikte Türk yelken severler dünyanın ve ülkemizin dört bir yanında yelken basmaya devam ediyor.Bu sene Türk yelkencilerini heyecanlandıran en büyük olay kuşkusuz bir Türk teknesinin Volvo Okyanus Yarışı’ nda yarışacak olması olacak. Yelken sporunun en zorlu mücadelelerinden biri hatta en zorlusu olan bu yarışta bir Türk teknesinin yarışacak olmasından daha büyük bir adım şimdilik yok gibi gözüküyor. Ekibinin hemen hepsinin yabancı sporculardan oluşuyor olması bazı tartışmalara yol açsa da, bu tartışma şüphesiz biz yelkencilere fayda sağlayacak bir tartışma olmayacak. Hala devam eden ekip üyeleri seçiminde bir Türk yelkencisinin de bulunduğunu belirtmekte fayda var. Bu organizasyonda emeği geçen herkesi kutlamak gerekir.
Olimpik sınıflar kategorilerinde ise ülkemiz ve sporcularımızı eylül ayı içerisinde zorlu kota mücadeleleri bekliyor olacak. 2016 Olimpiyat Oyunları’na ilk katılım yarışı olan Dünya Şampiyonası İspanya/Santander’ de yapılacak. Bu zorlu yarışlar öncesi sporcular yoğun bir programı takip etmekteler.Yaz döneminin gelmesi ile birlikte kulüpler bünyesinde açılan yelken kurs programları ile birlikte camiamıza yeni bireyler katılacak. Her geçen gün yelken sporuna olan ilginin artması biz yelkencileri memnun ediyor. Bu büyümenin beraberinde getirdiği bazı sıkıntıları da, henüz büyümeden çözmenin yollarını da aramak gerekiyor. Lise ve üniversite öğrencilerine yönelik yarış organizasyonlarının artması da yelken camiası için, geleceğe yönelik güzel aktiviteler olarak göze çarpıyor.Tüm yelkencilerin yaz sezonunun istedikleri gibi geçmesini temenni eder, rüzgarın kolaylarına esmesini dilerim.Saruhan Çinay
Mayıs, 2014
http://www.marinarehberi.com/#!saruhan-cinay-guncel/c1t9y
0 yorumlar
Türkiye Olimpian Derneğin'den Öğrencilere Anlamlı Seminer 2013
2014/10/03 14:02:26

Türkiye Olimpian Derneğin'den Öğrencilere Anlamlı Seminer 

Türkiye Olimpian Derneği Başkanı Prof. Dr. İbrahim Öztek, düzenlenen panelde öğrencilerle spor bilinci ve kötü alışkanlıklarla ilgili önemli bilgiler verdi.


Türkiye Olimpian Derneği Başkanı Prof. Dr. İbrahim Öztek, Genel Sekreter Dario Porsemay, milli yelken sporcu antrenörü Saruhan Çınay ve olimpian gönüllüsü eğitimci Hicabi Meral, Selimiye Tarım Anadolu Meslek Lisesi'nde öğretmen ve öğrencilerle bir araya geldiler.


"Spor Eğitimi, Spor Bilinci ve Kötü Alışkanlıklar" konulu panelde Başkan Öztek, öğrencilere çevre bilinci ve sporcu sağlığı ile ilgili önemli bilgiler verdi. Daha sonra sigara, alkol ve uyuşturucunun zararlarını dile getirdi. İbrahim Öztek, sigaranın içinde var olan 4 bin çeşit zararlı maddenin akciğerleri hedef aldığını, günde bir paket sigara içen kişinin sigara içmeyenlere oranla on misli akciğer kanseri riski taşıdığına dikkat çekti. Ana okulundan itibaren çocuklara sporun aşılanması gerektiğine dikkat çeken Öztek, çocukların başlangıçta atletizm, jimnastik ve yüzme gibi sporlarla tanıştırılması gerektiğini vurguladı.

Sporcu antrenör Saruhan Çınay ise, öğrencilere yaptığı konuşmasında; sportif arkadaş ortamının insanı kötü alışkanlıklardan uzaklaştırdığını, oyun ve eğlence zamanını da sportif çerçeve içinde gönlünce eğlenceden uzak kalmadan değerlendirebildiğini anlattı.


Dario Porsemay'ın davet ettiği, okulun başarılı sporcularından Rafet Ender Alemdar da spor ve spordaki başarıları ile kazanımlarını dile getirdi. Alemdar, şimdiden bir kulübün atletizm takımında yer aldığını, cirit disk ve gülle atışı dallarında başarı yolunda olduğunu, burs aldığını ve birçok ihtiyacının kulübünce karşılandığını belirtti. – İSTANBUL22.12.2013 19:13 (İhlas Haber Ajansı)

Santander 2013 Yelken Test Yarışı
2014/10/03 14:00:47

Nazlı Çağla'dan gümüş madalya geldi

Santander 2013 Yelken Test Yarışı, Laser radial sınıfında Nazlı Çağla Dönertaş gümüş madalya kazandı.


İspanya'nın Santander kentinde 9-15 Eylül tarihlerinde yapılan Santander 2013 Yelken Test Yarışı'nda milli sporcu Nazlı Çağla Dönertaş, gümüş madalya kazandı.Yelken Federasyonu'ndan yapılan açıklamaya göre antrenörlüğünü Saruhan Çınay'ın yaptığı Milli Takım'da, Nazlı Çağla Dönertaş, laser radial sınıfında gümüş madalyanın sahibi oldu. Aynı sınıfta Türkiye'yi temsil eden Pınar Kaynar ise 10. sırada yer aldı.Ayrıca laser standart sınıfında Mustafa Çakır 15'inci, Onur Saffet Bilgen 21'inci, bayanlar RSX'de Dilara Uralp 20'nci, erkekler RSX'de ise Pamir Saçkan 29'uncu oldu.

Kaynak: AA

Laser Milli Takımı hazırlıklarını tamamladı.http://spor.haberler.com/yelken-7-4986410-haberi/ , Laser Milli Takımı hazırlıklarını tamamladı. Agustos 2013
2014/10/03 13:59:22

Laser Milli Takımı, dünya ve Avrupa şampiyonası öncesinde hazırlıklarını tamamladı.

Yelken Federasyonu tarafından yapılan açıklamaya göre, antrenör Saruhan Çınay yönetimindeki Türkiye Laser Milli Takımı, 30 Ağustos-6 Eylül tarihleri arasında İrlanda yapılacak Laser Radial Dünya ve Avrupa Şampiyonası ile Laser Standart Avrupa Şampiyonası hazırlıklarını tamamladı. 

Dublin kentinde gerçekleştirilecek yarışlarda milli takım kadrosunda şu isimler yer aldı:

Laser Radial Kadın: Nazlı Çağla Dönertaş, Pınar Kaynar

Laser Standart: Saffet Onur Bilgen, Mustafa Çakır

Laser Radial Erkek: Onur Özkaya, Okan Arın – Ankara

27 Ağustos 2013 12:26

http://spor.haberler.com/yelken-7-4986410-haberi/

http://spor.haberler.com/yelken-7-4934394-haberi/ , Laser Milli Takımı, 19 23 Ağustos 2013 tarihlerinde İstanbul'da kamp yapacak.
2014/10/03 13:57:57

Laser Milli Takımı, 19-23 Ağustos tarihlerinde İstanbul'da kamp yapacak

Türkiye Yelken Federasyonu, Laser Milli Takımı'nın 19-23 Ağustos tarihlerinde İstanbul'da kamp yapacağını bildirdi.


Federasyondan yapıblan açıklamada, Heybeliada Su Sporları Kulübü'nde antrenörler Saruhan Çınay ve Emrah Sürmen gözetiminde yapılacağı belirtilen kampa, Avrupa Laser Radial Gençler Şampiyonu Pınar Kaynar ve 17. Akdeniz Oyunları'nda kadınlar laser radial sınıfında bronz madalya kazanan Nazlı Çağla Dönertaş'ın da katılacakları belirtildi.

Milli takım kampına davet edilen sporcular şöyle:


Ecem Güzel, S.Onur Bilgen, Mustafa Çakır, Güneycan Kaptan, Utku Gönener, Mehmet Haliloglu, Alp Rodopman, Okan Arın, Onur Özkaya, Zeynep Beğenirsoy, Pınar Kaynar, Nazlı Çağla Dönertaş. – İstanbul


13 Ağustos 2013 11:46

http://spor.haberler.com/yelken-7-4934394-haberi/

http://spor.haberler.com/yelken-milli-takimi-mersin-de-kampa-girdi-4560706-haberi/ 2013
2014/10/03 13:54:48

Yelken Milli Takımı Mersin'de Kampa GirdiMersin'de gerçekleştirilen 'Yelken Federasyonu Kupası Yarışları'nın ardından başarılı olan sporcular Milli Takım'ın aday kadrosuna alındı.

Bu yıl 19-23 Nisan tarihleri arasında Mersin'de gerçekleştirilen 'Yelken Federasyonu Kupası Yarışları'nın ardından başarılı olan sporcular Yelken Türk Milli Takımı'nın aday kadrosuna alındı. Aday kadro Mersin'de kampa girdi. Kadroya alınan sporcuların içerisinden 4 sporcu, Akdeniz Oyunları'nda yarışmak üzere seçilecek.


Dün Marina Yat Limanı'nda kampa giren Yelken Milli Takımı, günde tek idman yapıyor. Milli Takım antrenörleri Mert Kara Kaplan, Burçin Yılmaz ve Saruhan Çinay nezaretinde günde yaklaşık 3 saat antrenman yapan sporcular, Akdeniz Oyunları'nda yarışmak için kıyasıya mücadele veriyorlar.


Antrenman öncesi İHA muhabirine açıklamalarda bulunan Milli Takım Antrenörü Saruhan Çinay, 19-23 Nisan tarihleri arasında yaklaşık 350 sporcunun katılımıyla Yelken Federasyonu Yarışları'nı Mersin'de gerçekleştirdiklerini hatırlatarak, "4 gün süren bir yarış süreci gerçekleştirdik. Hava koşulları olarak zorlu bir hava koşulu bizi Mersin'de karşıladı. Ama faaliyet ve program olarak gayet güzel bir organizasyon gerçekleşti. Başarılı olan sporcular ödüllerini kazandılar ve ardından Milli Takım kamp programına dahil oldular. Şu anda Milli Takım aday kadrosu çalışmalarını Mersin şehrinde gerçekleştiriyor. Oldukça keyifli antrenmanlar gerçekleştirmeye bugün itibariyle başladık" dedi.
Mersin'e uzun zamandır yelken faaliyeti yapmak için gelmediklerini belirten Çinay, "Mersin halkı bizi oldukça sıcak karşıladı. Mersin halkına teşekkür ediyoruz.

20-30 Haziran'da Mersin'de gerçekleştirilecek olan Akdeniz Oyunları'ndaki yarış hedef yarışımız olacak. Yani önümüzdeki ilk büyük organizasyon Akdeniz Oyunları. O yüzden de kamp çalışmalarımızı Mersin'de gerçekleştiriyoruz. 5 Haziran'dan itibaren de Yelken Milli Takımı olarak Akdeniz Oyunları'na katılacak sporcularımız burada 15 günlük bir kamp programı gerçekleştirilecek" diye konuştu.


"3 SEÇME YARIŞININ ARDINDAN AKDENİZ OYUNLARI'NA KATILACAK SPORCULAR BELİRLENECEK"


Akdeniz Oyunları'na Türkiye'nin yelken dalında 2 sınıfta katılacağını vurgulayan Çinay, "Toplamda 4 sporcu bu oyunlara katılmış olacak. Yaklaşık 20 kişilik bir aday kadro var. Bu aday kadroda ülke içinde gerçekleştirilen 3 yarış sonucuna göre bu yarışları kazanan sporcular Akdeniz Oyunları'na katılma hakkını kazanacaklar. Şu anda Marmaris dışında bütün yarışları gerçekleştirdik. Marmaris'de 19-23 Mayıs'da gerçekleştirilecek bir seçme yarışımız var. O yarıştan sonra
Akdeniz Oyunları'na katılacak kafile netlik kazanmış olacak" şeklinde konuştu.

Yelken sporunun Türkiye'de çok sağlıklı bilinen bir spor dalı olmadığının altını çizen Çinay, sözlerini şöyle sürdürdü: "Türk halkı genelde spor olarak futbolu biliyor. Onun haricinde amatör branşlara pek fazla ilgimiz yok. Yelken sporu ile ilgili yanlış bir izlenim vardı bu zamana kadar. Genelde belli bir zümrenin yaptığı bir spor olarak biliniyordu ancak

ülkemizin, Bakanlığımızın ve Federasyonumuzun verdiği destekler ve kulüplerimizin üstlendiği misyon doğrultusunda artık yeni başlayan çocuklarımızın tüm masrafları, tüm ekipmanları, tüm tekne donanımları bu kulüpler tarafından temin edilmekte. Bu sayede çocuklar sadece yaz kurslarında, okulların olmadığı tarihlerde yelken eğitimi veren kulüplere giderek yelken sporunu öğrenebilirler. Tüm halkımızı, çocuklarımızı yelken ve denizle barıştırmak, denizle içi içe onları yelken sporu ile tanıştırmayı hedefliyoruz"

Milli Takım sporcularından Deniz Dağdelen ise 2007 yılında yelken sporuna başladığını ifade ederek, "Başlama nedenim aslında babam eski yelkenci o istedi. Bende kabul ettim değişik bir spor olduğu için. Bana çok şey kazandırdı. Arkadaş çevresi yada başka ülkelerdeki insanlarla tanıştık. Okulla birlikte de aslında çok güzel yürütebiliyorum. Biraz zor oluyor ama gerçekten yapılamayacak bir şey değil. Gayet heyecan verici, rahatlatıcı, denizde tek başınasın. Hedefim Avrupa Şampiyonası'nda bu sene derece yapmak" ifadelerini kullandı.

Milli Takım sporcularından Utku Günerer de Türk Milli Takımı adına yaklaşık 250 yarışa katıldığını belirterek, "Şimdiki hedefimiz de Akdeniz Oyunları'nda ülkemizi temsil etmek. 4 gün önce başlayan Federasyon Kupası yarışlarımız vardı o da Akdeniz Oyunları seçmelerinden biriydi. Bundan sonra bir seçme yarışımız daha var. Onla beraber Akdeniz Oyunları'na gidecek kadro belirlenecek. Onun için çalışmalarımızı sürdürüyoruz" diye konuştu. - MERSİN

http://spor.haberler.com/yelken-milli-takimi-mersin-de-kampa-girdi-4560706-haberi/


25 Nisan 2013 11:23

Marmara Yelken, W Collection Kupası, Haziran 2013
2014/10/03 13:53:46

12 Mayıs 2013 Tarihinde düzenlenen yarışa 69 teknenin kayıt verdiği. Mücadele için sabahın erken saatlerinden itibaren filo Çırağan Sarayı önünde toplanmaya başladı. Kısa rotada yarışarak Bebek önündeki şamandırayı dönen IRC4’te ilk finişi 12.54.35’te Bandido yaptı. 7 dakika sonra Marmara Yelken 1 ikinci, 13.13.08’de de FB3-Roche üçüncü sırada finiş hattına ulaştı. Bu grupta 9 tekne yarışı tamamlayamadı.

IRC4
Katlıan tekne sayısı: 15
Start saati: 11.15
1. Bandido (Mehmet İnal / Mehmet Yücel) 12.54.35
2. Marmara Yelken 1 (Münifcan Çinay / Saruhan Çinay) 13.11.45
3. Fenerbahçe 3-Roche (FB Spor Kulübü / Eren Özdal) 13.13.08
DNF: Wings-Ecemiz (Serdar Ertürk), Belle de Jour (Gülderen Oral)
RET: Minx-Hedef Yelken (Hedef Yelken / Efe Regay), Jumbo (Şükrü Uzuner), Tantana (Güven Koca), Bosch-Zig Zag (Sinan Sümer / Hüseyin Akça), Kaçamak (Ali Toker), Mikro-Cenoa (Tarkan Akdoğan), Akfen-Lady Antioche (Özcan Özverim)


http://www.marmarayelken.org.tr/haber_detay.asp?id=162

01.06.2013 

http://www.denizdurumu.com, Laser Milli Takımı Kampı, Ağustos 2013
2014/10/03 13:52:50

Laser Milli Takımı kampa giriyor.

Türkiye Yelken Federasyonu, Laser Milli Takımı'nın 19-23 Ağustos tarihlerinde İstanbul'da kamp yapacağını bildirdi.

Federasyondan yapılan açıklamada, Heybeliada Su Sporları Kulübü’nde antrenörler Saruhan Çınay ve Emrah Sürmen gözetiminde yapılacağı belirtilen kampa, Avrupa Laser Radial Gençler Şampiyonu Pınar Kaynar ve 17. Akdeniz Oyunları’nda kadınlar laser radial sınıfında bronz madalya kazanan Nazlı Çağla Dönertaş'ın da katılacakları belirtildi.

Milli takım kampına davet edilen sporcular şöyle:Ecem Güzel, S.Onur Bilgen, Mustafa Çakır, Güneycan Kaptan, Utku Gönener, Mehmet Haliloglu, Alp Rodopman, Okan Arın, Onur Özkaya, Zeynep Beğenirsoy, Pınar Kaynar, Nazlı Çağla Dönertaş.


Ağustos 2013

http://www.denizdurumu.com/haber/69/laser-milli-takimi-kampa-giriyor

http://www.tyf.org.tr/, Laser Milli Takım Kamp Programı, Nisan 2013
2014/10/03 13:52:04

Laser Milli Takım Aday Kamp Programları

03-07 Nisan 2013 tarihleri arasında Laser 4.7 ve Laser Standart sınıfı Milli Takım aday kampı Saruhan Çinay, Mert Karakaplan gözetiminde  Alaçatı Beach Resort tesislerinde gerçekleştirilecektir.Konaklama Alaçatı Beach Resort'te olup, denize çıkışlarda aynı tesisten yapılacaktır. Milli takım aday kampı 03 nisan 2013 tarihinde saat 10:00'da başlayıp, 07 nisan 2013 saat 15:00'de sona erecektir.Detaylı bilgi için Saruhan Çinay ile iletişime geçilecektir. 

Laser 4.7:

Selim Hekimoğlu                İzmir              Karşıyaka yelken kulübü
Asil Örgen                         İzmir              Çeşme yelken ihtisas kulübü
Anıl Çetin                         Muğla              Bodrum yelken kulübü
Nogay Dökmeci                İstanbul            Marmara yelken kulübü
Mehmet Duran Dinç          İstanbul            Galatasaray spor kulübü
Toygar Elmas                    İzmir               Çeşme yelken ihtisas kulübü
Uğur Esen                       İstanbul            Fenerbahçe spor kulübü
Berkay Abay                      İzmir               Foça yelken ihtisas kulübü
Barsgan Dökmeci              İstanbul            Marmara yelken kulübü
Barbaros Hekimoğlu            İzmir               Karşıyaka yelken kulübü

Laser Standart:

Mustafa Çakır                 İstanbul                    Heybeliada Su Sporları Kulübü
Utku Gönener                İstanbul                    Fenerbahçe Spor Kulübü
Guneycan Kaptan             İzmir                       Konak Belediye Spor Kulübü
Mehmet Haliloglu             İzmir                       Konak Belediye Spor Kulübü
Altuğ Şenermen               İzmir                       Karşıyaka Spor Kulübü
Okan Arın                       İstanbul                   İstanbul Yelken Kulübü
Can Bayülken                  İstanbul                   İstanbul Yelken Kulübü 

10-14 Nisan 2013 tarihleri arasında Laser Standart sınıfı Milli Takım aday kampı Saruhan Çinay ve Mert Karakaplan gözetiminde  Alaçatı Beach Resort tesislerinde gerçekleştirilecektir.Konaklama Alaçatı Beach Resort'te olup, denize çıkışlarda aynı tesisten yapılacaktır. Milli takım aday kampı 10 nisan 2013 tarihinde saat 10:00'da başlayıp, 14 nisan 2013 saat 15:00'de sona erecektir. Detaylı bilgi için Saruhan Çinay ile iletişime geçilecektir.

Laser Standart:

Mustafa Çakır                  İstanbul                    Heybeliada Su Sporları Kulübü
Utku Gönener                 İstanbul                    Fenerbahçe Spor Kulübü
Guneycan Kaptan              İzmir                      Konak Belediye Spor Kulübü
Mehmet Haliloglu              İzmir                      Konak Belediye Spor Kulübü
Altuğ Şenermen                İzmir                      Karşıyaka Spor Kulübü
Okan Arın                       İstanbul                   İstanbul Yelken Kulübü
Can Bayülken                  İstanbul                   İstanbul Yelken Kulübü

24-28 Nisan 2013 tarihleri arasında Laser 4.7, Laser Radial ve Laser Standart Milli Takım Aday Kampı Federasyon kupası'nın bitiminde mersin'de gerçekleştirilecektir. Kamp kadroları Yarıyıl Kupası ve Federasyon Kupasında alınan neticelere gore; Laser 4.7 sınıfında 12, Laser radial sınıfında 7, Laser standart sınıfında 7 sporcu şeklinde olacaktır. *Kampa katılamayacak sporcuların yerine alınan neticelere göre puan sıralamasında arkasında bulunan sporcular davet edilecektir.

Nisan 2013 

http://www.tyf.org.tr/News/871/laser-milli-takim-aday-kamp-programlari

www.turksail.com, Serdar BAPOĞLU, Mart 2012
2014/10/03 13:50:40

Türk Yelkencilik Tarihinin İlk Kupası

Büyükada’daki Prinkipo Yat Kulübü tarafından 1898 yılında düzenlenen iki haftalık seri, Türkiye’deyelkenli teknelerle yapılan ilk yarış etkinliği olarak biliniyor. Bu yarışın birincisi Faik Bey’in kazandığı kupa ise Çinay Ailesi'nin en değerli mirası.
Türkiye’de ilk yat kulüpleri işleri nedeniyle İstanbul’da bulunan yabancılar tarafından kurulan Prinkipo (Büyükada), Moda ve Makriköy (Bakırköy). 

1898 yılında Prinkipo (Büyükada) Yat Kulübü tarafından düzenlenen iki haftalık seri yarışa “Afacan”yatıyla katılan ve birinci olan Faik Bey de, ilk kupayı kazanan Türk olarak yelkencilik tarihimize adını yazdırıyor.

Tanzimat döneminin önde gelen alimlerinden Maarif Nazırı Münif Paşa'nın oğlu olan Faik Bey’in bu yelkencilik ve denizcilik “hastalığı” ailesine de bulaşıyor. Önce yeğeni Selim Çinay kapıyor “virüsü”. Ondan da oğlu Can Çinay’a… Torunlar, Münif Can Çinay ile Saruhan Çinay da kurtulamıyor tuzlu  suyun “dayanılmaz” cazibesinden…

Can Çinay, Optimist, Kadet, 470, Pirat ve Dragon sınıflarında pek çok ödülün sahibi. Oğlu da“Armut dibine düşer” örneğinde olduğu gibi Optimist’le başladığı yelkende Laser ve 470sınıflarında yarışıp Milli olan bir sporcu. Kariyerine daha sonra antrenör olarak devam etmiş. Çinay ailesinin en genç bireyi, kardeşi Saruhan Çinay da “ata yolundan” gidiyor. Optimist, Laser,470 ve yat sınıflarında yarışmış ve ağabeyi gibi “Milli” olmuş. Halen yelken antrenörlüğü yaparak deneyimlerini yelkenin yeni sevdalıları ile paylaşıyor. 

Faik Bey’in “Afacan”ı ile kupayı kazanmasının üzerinden tam 114 yıl geçti. Yelkencilik Çinay Ailesi’nde kuşaktan kuşağa devredilen bir “miras” gibi… Ve bu “miras”ın en anlamlı simgesi de evlerinin baş köşesinde korunan Prinkipo Yat Kulübü’nün birincilik kupası.

Serdar BAPOĞLU
5 Mart 2012 

http://www.turksail.com/index.php?option=com_content&view=article&id=7378:tuerk-yelkencilik-tarihinin-ilk-kupas&catid=39:genel-haberler&Itemid=66

Hürriyet, Avrupa Kupası Laser sınııfı birincisi, İstanbul-DHA, 12 Nisan 2012
2014/10/03 13:49:33

Heybeliada Su Sporları Kulübü'nün gururu

Milli yelkencimiz Mustafa Çakır, Yelken Avrupa Kupası yarışlarında birinci oldu.

Fransa'nın Martigues şehrinde 6-9 Nisan tarihleri arasında düzenlenen Avrupa Kupası yarışlarında Laser sınıfında mücadele eden Mustafa Çakır, 18 ülkeden 88 sporcunun katıldığı yarışta 1.sırayı alarak önemli bir başarıya imza attı. Heybeliada Su Sporları Kulübü'nün sporcusu olan Mustafa Çakır, daha önce 2012 Londra Olimpiyat Oyunları'na katılmaya hak kazanmıştı.


Kemal Muslubaş ve Saruhan Çinay antrenörlüğünde Avrupa Kupası'na katılan diğer sporcularımızdan Laser 4.7 sınıfından Yaşar Doğa Arıbaş 14., Engin Özgen 39., Laser Radial sınıfında ise Onur Özkaya 46., Fırat Şahin 56., Alp Rona Rodopman 62., Mete Sayın 82., İnanç Haliloğlu 110., Kerim Kaan Ordu 111. sırayı aldı.


İstanbul-DHA

12 Nisan 2012

http://www.hurriyet.com.tr/spor/yatdunyasi/20313284.asp

2012 Londra Olimpiyatları
2014/10/03 13:48:47

TÜRK SPORCULAR LONDRA'DA (YELKEN)

2012 Londra Olimpiyatları'nda Türkiye adına 5 yelkenci 4 ayrı kategoride yarışacak:
Alican Kaynar: Finn
Mustafa Çakır: Laser Standart
Nazlı Çağla Dönertaş: Laser Radial
Ateş Çınar ve Deniz Çınar: 470

Yelken branşında olimpiyatlarda bugüne dek yakaladığımız en büyük başarı 8.'lik olmuştu. Sidney Olimpiyatları'nda Enver Adakan’ın elde ettiği bu derece, olimpiyatlar için önemli, çünkü ilk 8'e olimpik diploma veriliyor. Bu olimpiyatta da federasyonun öncelikli hedefi, olimpik diploma elde etmek.

2012 Londra, Deniz ve Ateş Çınar kardeşlerin 2. olimpiyatı olacak. İki sporcumuz 2008’de 28. olmuşlardı. Diğer 3 yelkencimiz Alican Kaynar, Mustafa Çakır ve Nazlı Çağla Dönertaş ise olimpiyata ilk kez yelken açıyorlar. 


ALİCAN KAYNAR

Doğum Tarihi: 30.10.1988

Doğum Yeri: İstanbul
Boyu ve Kilosu: 1.91 - 100kg
Branşı: Sınıf: Finn
Eğitim: Üniversite Öğrencisi
Kulübü: Fenerbahçe Spor Kulübü
Antrenörü: Mehmet Dinçay
BAŞARILARI
2011
Expert Garda Haftası-14
2010
Balkan Şampiyonası-1.
2009
Atina Eurolymp Haftası-8.
İstanbul Yelken Haftası-2.

ATEŞ ÇINAR
Doğum Tarihi: 16.05.1986

Doğum Yeri: İzmir
Boyu ve Kilosu: 173cm - 72kg
Branşı: 4.7
Eğitim: Üniversite
Kulübü: İstanbul Yelken Kulübü
Antrenörü: Edo Fantela
BAŞARILARI
2008
Pekin Olimpiyat Oyunları-28.
2003 
Türkiye Şampiyonası /Çeşme/ Laser 4.7 / 1.
Dünya Şampiyonası :/Çeşme /Laser 4.7 / 2.
2002
Türkiye Şampiyonası/Samsun/Laser 4.7 / 1. T
Türk Yelken Vakfı trofes/Adanai Laser 4.7 / 1.
Dünya Şampiyonası/Hollanda Laser 4.7 / 9.

DENİZ ÇINAR
Doğum Tarihi: 08.12.1984

Doğum Yeri: İzmir
Boyu ve Kilosu: 173cm - 65kg
Branş: 4.7
Eğitim: Üniversite
Kulübü: İstanbul Yelken Kulübü
Antrenörü: Edo Fantela
BAŞARILARI
2008
Pekin Olimpiyat Oyunları-28.
2007
Türkiye Sampiyonası / 4.7 / 1. / Istanbul
2003
Avrupa Şampiyonası / 4.7 / 12. / İtalya
2001
Türk Yelken Vakfı trofesi laser 4.7 sınıfında 1. / Çeşme
1999
Balkan şampiyonası / Optimist / 1. / Romanya

MUSTAFA ÇAKIR
Doğum Tarihi: 15.12.1986

Doğum Yeri: Sinop
Boyu ve Kilosu: 1.83 - 85kg
Branşı: Laser standart
Eğitim: Üniversite
Kulübü: Heybeliada Su Sporları Kulübü
Antrenörü: Saruhan Çinay

BAŞARILARI
2011
Türkiye Yelken Şampiyonası/-2.
2003
Laser 4.7 Dünya Şampiyonası/İzmir-3.
2002
Laser Avrupa Kupası/Hollanda- 5.
Laser 4.7 Dünya Şampiyonası/Hollanda-10

NAZLI ÇAĞLA DÖNERTAŞ
Doğum Tarihi: 01.03.1991

Doğum Yeri: İstanbul
Boyu ve Kilosu: 1.73 - 69kg
Branş: Laser radial
Eğitim: Üniversite
Kulübü: Fenerbahçe Spor Kulübü
Antrenörü: Kemal Muslubas / Begüm Güngör
BAŞARILARI
2011
İtalya Şampiyonası/7.
Dünya Kupabı/Avustralya 9.
2011-2010 Balkan Şampiyonası 1.
2010 Eurolymp Haftası/Atina-3.


23.07.2012 12:46 

http://m.ntvspor.net/haber/olimpiyat/68699/turk-sporcular-londrada-yelken

56. Yıl Piri Reis Yarışı sonuçlandı
2014/10/03 13:44:06

Dragon sınıfında 56. yılı, Pirat sınıfında  6. yılı, Platu sınıfında ise 3. Yılı olan Piri Reis Yarışı 5 Ağustos Pazar Günü düzenlendi.

Türk Spor Yelkenciliğinin en kıdemli yarışı olan Piri Reis Kupası bu yıl 56 ncı yılını da idrak etti. İstanbul Yelken Kulübü'nün bu geleneksel yarışına, bilindiği üzere yakın tarihlerde, yarım rota (20 DM) Piratlar ile tam rota (40 DM) Platu 25 sınıfı eklenmişti.Bu değişken rüzgar koşulları ve akıntı şartlarının daima zorlayıcı faktörler olarak öne çıktığı yarışta, bu yıl da çok büyük değişiklik olmadı. Önceleri Güney-Batı yönlü esen rüzgar, bir ara hafifleyerek Güney’e döndü, daha sonra Güney'den kuvvetlendi ve öğleden sonra 15:00 sularında, koyda aniden Poyraz’a dönerek, kuvvetlendi ve yayıldı.Starttan en avantajlı olarak önde çıkan Tuluğ Edige, ilk tur Dere Şamandırasını oldukça farklı dönmesine rağmen rüzgarın azizliğine uğradı ve Moda açıklarında filonun geri kalanına yakalandı.İlk tur’a önce saat 13:00 sularında peşpeşe, Dragon sınıfından daha hızlı olan Platu 25’ler geldi. Saat 13:10’u gösterirken Arda Baykal’ın 46 yelken numaralı teknesi koydaki dere şamandırasını döndü, arkasında yakın mesafe ile Naci Kuriş, Turgut Baran, Tuluğ Edige takip ederken, daha arkalardan Azat Baykal ve Ali Doğaner onları izledi.Finişte ise sonradan Azat Baykal’ın hamlesi ile sıralamalar oldukça değişti. İş bir baba oğul mücadelesine dönüştü. Finişteki sıralamaya gelince:
1. ARDA BAYKAL-BURAK ZENGİN-SAĞNAK BİNZET (İYK)
2. AZAT BAYKAL-ATA NARİN-LEON SARFATİ (İYK)
3. TULUĞ EDİGE-ÖMER KUBALAS-ALPAY TÜRKER (MYK)
4. NACİ KURİŞ-BAKİ KURİŞ-SİNAN KURİŞ (FB)
5. ALİ DOĞANER-BUĞRA HADİMOĞLU-DORUK (MYK)
6. TURGUT BARAN-BURAK BARAN-BERKCAN (İYK)


Ayrıca yine İYK ‘dan BETİGÜL ŞENGÜL ekibi OCS yaparak yarışı terk ederken, yarışta kaydı bulunan KEREM BERKKAM (İYK) ekibi son andaki bir teknik sorun nedeni ile yarışa katılamadı.
Pirat sınıfında ise, yarışa 10 tekne kayıt yaptırdı, AYLİN AYBERS-PINAR COŞKUNER GENÇ (İYK) ekibi yarışa katılmazken, yine (İYK)dan ONUR UZBAŞARAN ekibi Heybeli Büyükada kanalında geri kalarak, yarışı terk etti. Finişler sonucundaki sıralama oluşumu ise:
1. MUSTAFA ÜNEL - HAYDAR YILMAZ (İYK)
2. BURAK CORA-İRFAN PAPİ (FB)
3. METİN HEKİMOĞLU-BERKİN KILIÇ (KYK)
4. MÜMTAZ ÜNEL-CEREN VEZİROĞ(İYK)
5. ALPER EKİM-BARIŞ ÜNLÜ  (İYK)
6. MURAT ETLER-GÖKMEN ERİŞ  (İYK)
7. ENGİN MARDİN-TURGUT Ç(İYK)
8. GENCER EMİROĞLU-MELİH Ö(İYK)
Platu 25 Sınıfında 2 adet İYK, 1 adet MYK teknesi kayıt yaptırdı. İYK'dan CEM GÖZEN ekibi Dış Yardım Kuralından, FATİH AKCAN ekibi ise, hazırlık işaretinden sonra motör seyrinden ötürü Hakem Protestolarıyla karşı karşıya kaldılar ve Finiş sonrası TERK deklarasyonu vermek zorunda kaldılar. SARUHAN ÇINAY ve ekibinden oluşan MYK teknesi ise yarışı terketti. Böylece Platu 25 sınıfında bu yıl ödül verilemeyecek.
Yarışın ödülleri ve Trofeler daha sonra ilan edilecek bir törenle sahiplerini bulacaktır.
YARIŞ ORGANİZASYON KURULU
İYK       
http://www.istanbulyelken.org.tr/man%C5%9Fetler/95-56-y%C4%B1l-piri-reis-yar%C4%B1%C5%9F%C4%B1-sonu%C3%A7land%C4%B1.html

15 toplam öğe